sobota, 13 października 2012

Spękania jednoskładnikowe


Spękania jednoskładnikowe - uzyskujemy lakierem do spękań na bazie wody, który w odróżnieniu od preparatów dwuskładnikowych, składa się tylko z jednego produktu. Pędzle po tym preparacie myjemy wodą. Lakier do spękań jednoskładnikowych stosujemy, aby uzyskać spękania dwukolorowe, mniej lub więcej naśladujące popękaną farbę i kładziemy go pomiędzy 2 warstwy farby w kontrastowych kolorach. Farby metaliczne słabo reagują z tym preparatem, ale można je użyć jako warstwę podkładową. Spękania jednoskładnikowe wykonujemy przed ozdabianiem przedmiotu serwetką, czy papierem. Warto rozważyć, czy spękania będą dobrze wyglądać na całej powierzchni przedmiotu, a może powinny wystąpić tylko w niektórych miejscach? Ja zazwyczaj kładę lakier na całość przedmiotu, potem nakładam farbę gąbeczką jeszcze raz pozostawiając spękania tylko tam, gdzie uważam za stosowne.

Do tej pory stosowałam głównie Country Style Cracle Stamperii, który tworzy dość duże spękania. Ostatnio dla odmiany kupiłam mały słoiczek lakieru postarzającego do spękań firmy Pentart.
1. Przedmiot malujemy farbą akrylową w takim kolorze, w jakim chcemy uzyskać spękania.
2. Po wyschnięciu farby nakładamy pędzlem lakier do spękań.


3. Gdy lakier wyschnie, ale jest jeszcze trochę lepki, nakładamy warstwę farby w kontrastowym kolorze. Spękania pojawią się bardzo szybko.


4. Na wygląd spękań ma wpływ sposób nałożenia ostatniej warstwy farby akrylowej: farba nałożona gąbeczką da delikatniejsze, krótkie spękania, jakby pomarszczenia, nałożona pędzlem spowoduje spękania dłuższe. Podobno dużo zależy od kierunku nakładania farby i lakieru, prostopadle, czy też równolegle do siebie, choć ja nie zauważyłam żadnej różnicy.
5. Starajcie się nie nakładać farby po raz drugi w to samo miejsce, by nie zniszczyć już powstających spękań, dlatego warto zastosować farbę gęstszą, kryjącą.
6. Po wyschnięciu farby należy przeszlifować przedmiot dla uzyskania gładkiej powierzchni, można także zamalować spękania w niepożądanych miejscach, tapując delikatnie gąbeczką, by złagodzić efekt, szczególnie w miejscu gdzie planujemy przykleić motyw z serwetki. Po dalszym ozdobieniu przedmiotu lakierujemy całość lakierami wodnymi.

Przyznam się szczerze, że rzadko stosuję ten krak, wolę kraki dwuskładnikowe, dlatego też nie mam wspaniałych przykładów obrazujących ten efekt, ale znalazłam kilka takich:2 komentarze :

 1. Czy można używać cracle jednoskładnikowe do dekorowania porcelany lub szkła?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, tak, malujemy np. butelkę primerem, potem ciemną farbą, potem krakiem, potem jasną farbą, naklejamy motyw. Na koniec zabezpieczamy lakierem, w zmywarkach oczywiście nie myjemy.
   Co do porcelany, dzbanki, czy wazony możemy podobnie potraktować, natomiast do rzeczy bardziej użytkowych jak filiżanki, talerzyki to stosuje się medium do porcelany, całość utrwala się w piekarniku, ale tej metody jeszcze nie stosowałam i za bardzo nie przypominam sobie przykładów zastosowania jednoskładnikowca. Można by zrobić próbę mieszając farby akrylowe z medium, nakleić motyw i całość pokryć medium, ale jak zachowa się krak w piekarniku to nie wiem. Podejrzewam, że może wyjść fajnie :)

   Usuń