Ormesby Psalter to jeden z najwspanialszych gotyckich psałterzy pochodzących ze wschodniej Anglii z pierwszej połowy 14 wieku, obrazujący wschodnioangielską szkołę iluminatorstwa. Dzieło kilku skrybów i iluminatorów. Rękopis ten zawiera zbiór psalmów i innych tekstów religijnych, ale zaciekawia przede wszystkim tym, co się dzieje na marginaliach - to świat według średniowiecznej wyobraźni. Nazwa Psałterza pochodzi od Roberta z Ormesby, jednego z pierwszych właścicieli księgi, powiązanego z katedrą w Norwich.
Moją realizację oparłam na jednej z kart psałterza modyfikując ją do własnych potrzeb.Tekst to jedna z pieśni templariuszy, która bardzo lubię słuchać - Da pacem Domine. Stąd "pożyczeni" z innych manuskryptów templariusze. Wybrałam ten rękopis, by poćwiczyć malowanie drolerii, gotyckich listków, smoków, zwierzątek, szkoda tylko, ze nie starczyło miejsca dla zajęcy i wiewiórek :) Przede wszystkim ćwiczyłam tutaj złocenie, które wyszło prawie bardzo dobrze, w końcu osiągnęłam efekt małych lusterek :)
Pergamin, tempera białkowa, atrament żelazowo-galusowy, złoto dukatowe na średniowieczne gesso.
Link do źródła
Dla mnie to jest nie-wy-ob-ra-żal-ne, to czym Ty się teraz zjmujesz, Dyziu !!!! SZOK!!!!
OdpowiedzUsuńBuziaki! :)
No właśnie, ja też nie potrafię sobie wyobrazić, jak można coś takiego wykonać!!! Dyzia, wielki szacun dla Ciebie. I pozdrowienia :))))
OdpowiedzUsuńDziękuje bardzo, dziewczyny :)
OdpowiedzUsuńPiękne i precyzyjne. Zastanawiam, ile czasu Ci zajęło wykonanie. Efekt powala 🙂
OdpowiedzUsuń...genialne!
OdpowiedzUsuńPraca fantastyczna! mam takie pytanie, co to jest to średniowieczne gesso?
OdpowiedzUsuńJest to grunt używany pod złocenia w średniowieczu :)
Usuń